zaměstnání a brigády v technických oborech

Jak napsat životopis?

5.11.2015 | Autor článku:

Karolína Kosová

Správně napsaný životopis je velkým krokem vpřed k nové práci. Proto se vyplatí postupovat při jeho tvoření pečlivě a s rozvahou.
foto6

Nechte si na svém životopisu záležet – vyplatí se to.

 

Zapomeňte na slohová cvičení ze základních škol, ta dnes nikoho nezajímají. Správný životopis je stručný, jasný a přehledný. Potencionální zaměstnavatel se z něj rychle dozví, kdo jste a co umíte. Rozsah by neměl přesáhnout dvě stránky, a pokud si šikovně pohrajete s místem, vystačíte pohodlně s jednou. Životopis musí být pravopisně správný a bez typografických chyb. Existují weby, které vás krok po kroku navádí k vytvoření „dokonalého“ CV (strukturovaného životopisu) a nabídnou jeho zpracování v různých designech.  Na některých portálech musíte za vygenerování životopisu zaplatit, ty které fungují zdarma, často nechávají své logo v jednom z rohů stránky.  Pokud se rozhodnete vytvořit si životopis sami, můžete využít nějaký z náročnějších programů například InDesign. I když počítačové grafice příliš nerozumíte, nezoufejte, bohatě si vystačíte s obyčejným Wordem a výsledek nemusí být o nic horší. Ať tak či tak, co zůstává stejné, je obsah.

 

Co patří do životopisu:

 

Osobní údaje

Samozřejmostí je hlavička s osobními údaji – (jméno a příjmení, datum narození nebo věk, bydliště, kontakty – telefonní číslo a e-mail). Pro přehlednost je dobré tyto informace graficky oddělit od ostatního textu. Lze použít jiný fond písma, různé druhy rámečků nebo oddělení obyčejnou čarou.

 

Vzdělání

Základní školu je možné vynechat, ta stejně naprostou většinu zaměstnavatelů nezajímá a ušetříte tak řádek textu. Důležitá je střední škola nebo učeliště a vysoká škola. Uveďte obory a časový interval trvání studia. Pokud stále studujete, napište od roku nástupu po současnost. Nedokončená vysokoškolská studia by se uvádět spíše měla, ale není to nezbytnost. Někdo může více nedokončených univerzit chápat jako snahu všestranného člověka s širokými obzory najít to pravé, jiný jako životní neúspěch.

 

Pracovní zkušenosti

Nevynechávejte žádné důležité pracovní zkušenosti a napište délku pracovního poměru. Je možné, že se vám nebude chtít předchozí pozice uvádět. Můžete se za dřívější práci z nějakého důvodu stydět, nebo máte pocit, že by to nevypadalo dobře, pokud se hlásíte na oborově úplně jiné místo. Je důležité si uvědomit, že když práci neuvede, může to vypadat, jako byste byli v té době nezaměstnaní. Posuďte sami, jestli vám tato domněnka všímavého personalisty ve výsledku opravdu pomůže.
S čím si naopak není třeba lámat hlavu, jsou krátkodobé nebo jednorázové brigády (pokud pro vás nebyly ohromným profesním přínosem). Dívka, která se hlásí na pozici osobní asistentky, asi nikoho neohromí tím, že jeden víkend prodávala na hudebním festivalu u stánku párky v rohlíku. Takové informace jsou opravdu zbytečné a jenom ubírají body na celkovém dojmu.
Co se bohužel v této části také nemá objevit, jsou různé, třeba i dlouhodobé, přivýdělky neukotvené žádnou smlouvou. Příklad – doučujete angličtinu tak, že vám žák na konci každé lekce zaplatí domluvenou částku, ale nemáte živnostenský list ani nepracujete pod žádnou organizací. Pokud vše funguje jen na ústní domluvě, nemá taková pracovní zkušenost v této části co dělat. Přestože takovou práci považujete za skvělou brigádu a zkušenost, v životopise si ji můžete napsat jedině mezi záliby – např. doučování cizích jazyků.

 

 

 

Dovednosti a znalosti

Pište jen to, co vám doopravdy zvýší šance získat pracovní místo, po kterém toužíte. Mezi základní uváděné znalosti patří cizí jazyky. Přidávejte úroveň a to buď pomocí stupnice (A1 – C2), nebo slovně (začátečník, středně pokročilý, výše pokročilý). Dá se použít i kombinace obojího (angličtina B2 středně pokročilý, komunikativní úroveň). Dále vypište počítačové programy, v kterých umíte pracovat a znovu přidejte úroveň (začátečník, běžný uživatel, pokročilý uživatel). Jestli jste počítačoví odborníci a váš výpis softwarů nebere konce, zkraťte seznam o pár řádků třeba napsáním balíček Microsoft Office, místo vypisování každého programu zvlášť. Pokud jste vlastníkem řidičského průkazu, tato informace má v tomto odstavci své místo.
Další dovednosti a znalosti už můžete doplňovat individuálně. Je možné, že většina vašich dalších umů se více hodí napsat mezi záliby. Mějte na paměti, že v této části by se měly objevovat spíše dovednosti a znalosti související s prací. V tomto směru máte více volnosti právě v odstavci se zálibami, kam můžete napsat takřka cokoliv.

 

foto9

Při psaní pamatujte, že životopis má být stručný, jasný a přehledný.

Záliby a vlastnosti

Konečně se dostáváme k trochu odlehčené části, jen opět dávejte pozor na rozsah. Není nutné vypisovat všechny koníčky, napište jen některé, dlouhý výčet ve výsledku nikdo číst nebude. Z vlastností vyberte hlavně ty, které by zaměstnavatele měly zajímat. Nejčastěji to bývá pracovitost, učenlivost, flexibilita, kreativita, komunikativnost, pečlivost, dochvilnost, loajalita a další. Ani tady seznam zbytečně nepřepalte. Pět vlastností by mělo bohatě stačit.
V některých předlohách moderních životopisů najdete i odrážku profesní cíl, nejčastěji umístěnou pod fotografií nebo někde stranou ostatních informací. Je na vás, jestli chcete tento bod do CV zapracovat, každopádně je to jedna z možností, jak zaujmout a odlišit se od ostatních.

 

S fotkou, nebo bez fotky

Vložit fotografii přímo do životopisu není vůbec špatný nápad. Personalista nebo zaměstnavatel má možnost spojit si informace rovnou s podobiznou, a stanete se tak snadněji zapamatovatelným. Fotografii vybírejte pečlivě, do CV rozhodně nepatří facebookové profilovky stylu letní dovolená – do půl těla pod palmou. Použit se dá klasická průkazová fotografie, a pokud se chcete opravdu vytáhnout, nechte si vyfotit od profesionála portrét přímo pro životopis. Platí, že špatný životopis fotka rozhodně nezachrání, naopak u dobrého může zvýšit vaše šance. Fotografie se umisťuje nejčastěji do pravého horního rohu, ale může být i v levém.

 

Zpracování

Design životopisu je většinou až druhořadý. Na prvním místě by měl být obsah – to, co dovedete a jaké pozice a studia máte za sebou. Zajímavé zpracování může ale v příjemci vzbudit zvědavost a přečte si váš životopis s větší pozorností a celý až do konce. Pěkná úprava také pomůže, pokud se zaměstnavatel dostane do situace, kdy vybírá z deseti kandidátů pouze pět k osobnímu pohovoru. Všichni mají srovnatelné pracovní zkušenosti a vzdělání i jejich motivační dopisy jsou podobné úrovně a nikdo z nich se nedopustil žádné chyby. Potom může být tím, co vás k osobnímu setkání protlačí, právě kvalitní úprava životopisu. Pokud se tedy rozhodnete vytvořit si originální a graficky zajímavý životopis, palec nahoru. Dejte si ale pozor na přemíru své fantazie. Nedělejte z životopisu pozvánku do cirkusu. Používejte jen jednu barvu nebo její odstíny v kombinaci s šedými tóny. Můžete si vyhrát se styly, velikostí a tučností písma, ale opět platí, nemíchejte příliš. CV má působit jako jeden celek a všechny styly písma by měly společně ladit. Vybírejte dobře čitelná písma. Kdyby vás náhodou napadlo přidávat různé květinové okraje, sněhové vločky, čáry vypadající jako stopa pneumatiky nebo dokonce fosforeskující rámečky zvýrazňující vaše jméno, rychle na podobné hrůzy zapomeňte. Životopis musí zůstat seriózní dokument. Jeho úprava je pouhým doladěním a měla by informace v něm zpřehlednit, ne zastínit.

 

Poslední krok

Než životopis uložíte v konečné fázi, zkuste se na něj podívat očima zaměstnavatele. Co byste si mysleli o člověku s takovým CV? Pokud se vám něco nezdá na vzhledu nebo obsahu, upravte poslední detaily, zkontrolujte pravopis a váš dokonalý životopis uložte. Naprostá většina CV se dnes posílá e-mailem. Nejjednodušší je použít PDF formát. Snadno se s ním pracuje, lehce se vytiskne a nerozhází se vám žádné odstavce. Navíc nemusíte řešit ukládání do různých starších verzí, aby zaměstnavatel soubor správně a bez problémů otevřel. Je možné poslat CV elektronicky a přinést ho i osobně. Zvláště u pozic, u kterých zaměstnavatel nepočítá s žádným velkým výběrové řízení, ale potřebuje rychle spolehlivého a pracovitého člověka, můžete tímto osobním přístupem a snahou zabodovat a práci získat.

 

Teď když už víte, jak na správný životopis, pusťte se do toho. A nezapomeňte, ta trocha pečlivosti a námahy za skvělé pracovní místo, které na vás už čeká, určitě stojí.

 

Karolína Kosová, Editor

Zpět do magazínu

Mohlo by vás dále zajímat:

Více článků