zaměstnání a brigády v technických oborech

Jak nepohořet u pracovního pohovoru?

6.11.2015 | Autor článku:

Karolína Kosová

Dostali jste pozvání k osobnímu pohovoru? Znamená to, že mezi všemi kandidáty vybrali právě vás do dalšího kola přijímacího řízení. Zatím jste si vedli dobře, jak to ale u pohovoru nezkazit a získat vysněné místo, nebo se k němu alespoň přiblížit?
foto8

U pohovoru buďte zdravě sebevědomí.

 

Pro úspěšný pohovor platí stejná základní pravidla jako pro úspěšný život, buďte sami sebou a věřte si.  Buďte sebevědomí. Tato vlastnost je u nás často brána negativně – je příliš sebevědomý, moc si věří. Nebuďte arogantní, ale vědomi si své ceny na trhu práce a toho, co umíte. A přesně s pocitem že víte, co dokážete, byste měli na pohovor dorazit. Kromě psychického rozpoložení je spousta dalších věcí, na které je třeba se připravit.

 

Ještě před pohovorem

Mějte časovou rezervu. Pokud přijdete pozdě, samo o sobě vám to strhne body a ještě k tomu tím dost možná zvýšíte svoji nervozitu na maximum. Pokud jste dochvilní a ještě dlouho čekáte, než přijde vaše chvíle, vyvarujte se stresovým zlozvykům. Jsou různé – kousání nehtů, výrazné nepřirozené pohupování nohou, neustálé upravování oděvu nebo kroucení vlasů na ukazováčku. Vyhněte se všem těmto zlozvykům, působní to neprofesionálně. Uklidněte se třeba počítáním do deseti a představou, že z vás nervozita odchází a při desítce už žádná ve vašem těle nezbude. Pokud pohovor probíhá s více kandidáty v jeden den, můžete s ostatními prohodit pár slov, i tím se dá zbavit zbytečného strachu.
Uvědomte si, že před vámi bude sedět jen člověk, který se chce dozvědět, jací jste a co umíte. Nečekají vás žádné nadlidské úkoly, jen několik otázek.

 

Prvotní kontakt

Správné přivítání by pro znalce etikety byla kapitola sama o sobě. Mělo by vám ale stačit vědět, že ruku podává vždy společensky významnější osoba první. Tedy v našem případě nejspíše pracovník provádějící pohovor. Mějte pevný stisk a dívejte do očí.  S touto části pohovoru většinou nebývají problémy, pokud si ale v tomto směru nejste příliš jistí, prostudujte si některý s článků na toto téma. Na internetu jich najdete spoustu.

Pohovor začíná – otázky, kterým se nevyhnete
Základní otázky, kterým budete s největší pravděpodobností u pohovoru čelit:

 

  • Proč chcete pracovat pro naši firmu?
  • Proč si myslíte, že jste člověk, kterého potřebujeme?
  • Čím vším můžete být naší společnosti prospěšný?

A jejich obdoby.
Na tyto dotazy se lze celkem snadno připravit. Jednoduše napište v bodech na jednu stranu papíru, proč o práci stojíte a na druhou, proč byste měli místo získat právě vy. Raději se nezmiňujte o finanční odměně, na to bude dost času později. Zaměstnavatel daleko raději slyší, že u něj chcete pracovat kvůli kariérnímu růstu, nebo protože doufáte, že vás práce bude naplňovat než kvůli plné peněžence. Ačkoli na podobné vstupní otázky narazíte snad u každého pohovoru, je chybou připravovat si na ně dlouhé slohové odpovědi a učit se je slovo od slova. Taková příprava se vám snadno vymstí. Když vynecháte nějaké slovo nebo si nebudete moci vzpomenout, jak přesně začíná další věta, v odpovědi se snadno ztratíte a budete blekotat páté přes deváté, nebo budete mlčet a přemýšlet, jak vaše dokonalá nacvičená odpověď pokračuje. Lehce se pak stane, že najednou vypadáte jako moula, který není schopný odpovědět na obyčejnou otázku, proč u nás chcete pracovat. Vysněné místo je rázem v nedohlednu. Naopak když si připravíte odpovědi pouze v bodech, budete mluvit přirozeně a vyhnete se zbytečnému stresu z nedokonale podaného strojeného projevu.  Vždyť odpovědi na tyto otázky, nejsou nic složitého ani cvičení s papírem nepotřebuje každý. I když si body nenapíšete, je dobré si alespoň v hlavně urovnat, jak zhruba chci na tyto otázky odpovídat a pak mluvit spatra.

 

Zkouška pravdivosti životopisu

Personalisté mívají váš životopis a motivační dopis s sebou a snaží se zjistit, jestli skutečnosti, které jste uvedli, jsou pravdivé. Pokud se hlásíte, na pozici, kde je potřeba znalost cizího jazyka, je skoro jisté, že část pohovoru bude probíhat v tomto jazyce. Občas se snaží pracovníci vybírající nové zaměstnance uchazeče překvapit a mluví cizí řečí hned od pozdravu. Někoho to opravdu zaskočí, a přestože mluví jinak plynule, není najednou schopný složit kloudnou větu. To jsou právě ty osudové chyby, kdy se snažíte celý pohovor rozplánovat od začátku do konce a mít připravenou každou větičku. Jenže tak to nejde. Pohovor řídí personalista a stejně jako cílenými dotazy zkoušejícími vaše znalosti, vás může překvapit i neformálními otázkami, jak se vám líbí prostředí, v kterém pohovor probíhá nebo jestli jste viděli včerejší hokej. Dotazy se ale stejně nejpravděpodobněji opět vrátí k vašemu životopisu a motivačnímu dopisu. Proto si oboje před pohovorem pečlivě přečtěte a zkuste si v hlavě urovnat, co byste o jednotlivých bodech dokázali říct. Pokud máte v CV napsáno, že jste expert na jistý počítačový program, měli byste umět říci, jak dlouho a jakým způsobem s ním pracujete, co se vám na programu líbí a jestli byste něco vylepšili. Pokud máte v životopisu uvedeno téma vaši diplomové práce, opět byste měli být schopni seznámit personalistu blíže s obsahem a uvést, proč jste si téma vybrali. Vaše motivace odpovědět na pracovní nabídku by měla být stejná, jakou uvádíte v dopise. Nemusíte se ale držet tak zpátky a můžete ji rozvést více než v e-mailu.

 

Na co dalšího dát pozor

Celý pohovor se snažte být pozitivní, nikdo nechce pracovat v negativním dusném prostředí. Přestože první rada zní, buďte sami sebou, pokud jste od přírody nemluvný pesimista, měli byste se přemoct a snažit se komunikovat s úsměvem a působit co nejpřívětivěji.
Povídání o držení těla a o různých podvědomých pohybech při pohovoru by vydalo na knihu. Tak alespoň ve zkratce. Vyhněte se uzavřeným polohám těla. Zkřížení rukou na prsou je typickým obranným postojem, v kterém na zkušeného personalistu dobrý dojem rozhodně neuděláte. Naopak jako přístupný, sebevědomý a upřímný se budete jevit v otevřených postojích s dlaněmi směřujícími k druhému člověku. Například vytvořte mističku z dlaní a položte ruce buď do klína, nebo je opřete o stůl. Že skutečně vnímáte to, co vám personalista říká, můžete potvrdit pokyvováním hlavy nebo doplňující otázkou. Tím ukazujete, že máte o práci a o vše, co s ní souvisí, opravdu velký zájem. Celý pohovor se dívejte tazateli do očí. Pokud je u pohovoru pracovníků více, snažte se oční kontakt pravidelně střídat nebo se dívejte na toho, který položil otázku.

Shrnuto
U pohovoru buďte pozitivní, komunikativní, přívětiví, otevření, přesvědčiví a znající sou cenu tedy v sebevědomí v dobrém. Vyhněte se svazujícímu stresu a ukažte, že na to máte.

Karolína Kosová, Editor

Zpět do magazínu

Mohlo by vás dále zajímat:

Více článků