zaměstnání a brigády v technických oborech

Pozor na lži v životopisu

5.11.2015 | Autor článku:

Karolína Kosová

Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe, křičívali jsme jdouce ve štrůdlu z mateřinky na procházku. A poselství této říkanky platilo, platí a bude platit dál. Proč jen tak často zapomínáme na pravdy, které nám byli v pěti letech nad slunce jasné?
foto11

V životopisu pište pravdu.

 

Všechny informace o předešlých zaměstnavatelích si mohou firmy celkem snadno ověřit. Neriskujte, nelžete a neupravujte fakta, tak aby se vám hodila. Pokud si do životopisu napíšete němčinu úrovně B2, přitom zvládáte německy sotva pozdravit, může se pohovor zvrtnout v úplné fiasko. Čím žádanější pracovní místo, tím více se budou firmy snažit ověřit, jestli jsou vaše schopnosti skutečně takové, jaké jste uvedli. I kdyby se vám povedlo personalistu ošálit a získat nějakým zázrakem například místo, kde je třeba pracovat v účetním programu, na který jste podle vašeho CV expert, jestli tomu tak opravdu je, se ukáže během prvního dne.

 

Na internetu se objevuje rada vytvořit si pro každou pracovní pozici jiný životopis. Změny se týkají hlavně vašich zálib a vlastností. Například klasický typ pro vedoucí pozice je extrovertní, inteligentní, schopný, dravý a bojovný. Proto je podle rady dobré napsat do zálib například judo, horolezectví, deskové hry, politika. Ačkoli jste se od základky neprali, máte panickou hrůzu z výšek, člověče jste hráli naposledy v deseti a politické debaty se u vás doma mihnou na televizi, jen když přepínáte na fotbal, pro personalistu se můžete jevit jako komunikativní, neohrožený a vůdčí člověk, kterého hledá. Pro technické pozice se naopak často hodí introvertní jedinci, kteří jsou schopni řešit problémy samostatně. Potom se vašimi koníčky v CV mají stát knihy, hudba, hra na hudební nástroj nebo rybaření.

 

Pokud svůj životopis zpracujete pečlivě například podle tohoto článkunemusíte se uchylovat k těmto výše uvedeným trikům. K tomu abyste ukázali, že o práci skutečně máte zájem, a že jste ten pravý kandidát, slouží motivační dopis. Životopis má potencionálního zaměstnavatele seznámit s tím, kdo jsem a co umím. To jsou informace platné vždy a za každých okolností. Jsem toho názoru, že je lepší udělat si jeden dobře zpracovaný pravdivý životopis, kterým můžete beze studu odpovědět na jakoukoli pozici, než mít desítky pochybných kopií s polopravdivým obsahem.

 

Karolína Kosová, Editor

Zpět do magazínu

Mohlo by vás dále zajímat:

Více článků